Zalecenia dla pacjenta

Zalecenia po założeniu wypełnienia w zębie

  1. Ząb po założeniu wypełnienia może być tkliwy przez kilka dni (tj. nadwrażliwość pozabiegowa )
  2. W przypadku gdy pacjent był znieczulony należy powstrzymać się od jedzenia dopóki działa znieczulenie
  3. W przypadku bardzo głębokich wypełnień (w bliskim sąsiedztwie z miazgą zęba ) istnieje ryzyko leczenia kanałowego.
  4. W przypadku założenia wypełnienia na powierzchniach stycznych zębów zalecana jest specjalistyczna dbałość o wypełnienie (tj. stosowanie nici dentystycznej ,irygatora ) aby nie dopuścić do zalegania resztek i tworzenia się próchnicy wtórnej.
  5. Wypełnienia założone w ubytkach klinowych przy dziąsłach nie są przystosowane do niewłaściwej techniki szczotkowania ( szorowania) .W przypadku takiej tendencji zalecana jest miękka szczotka i mycie poprzez stosowanie techniki ruchów wymiatających bądź stosowanie szczotki sonicznej lub elektrycznej.

Zalecenia po Skalingu i Piaskowaniu

Przez dwie godziny bezpośrednio po zabiegu powstrzymać się od jedzenia i picia (wyjątek stanowi czysta woda) .Przez dobę stosować tzw. ” białą dietę” – czyli unikać pokarmów i napojów mogących przebarwiać powierzchnię zębów (czerwone wino ,buraki, coca-cola, kawa, herbata) .Po zabiegu można obserwować czasową nadwrażliwość zębów ( ciepło , zimno, smak kwaśny ,słodki ). Jest to zjawisko normalne .

Należy w tym czasie stosować szczoteczki z miękkim włosiem oraz pasty i płyny znoszące nadwrażliwość .Można również obserwować niewielkie krwawienie dziąseł które powinno samoistnie ustąpić.

Zalecenia po wybielaniu zębów

Aby utrwalić efekt wybielania przez dwie doby po zabiegu należy stosować ” białą dietę”tzn.należy unikać pokarmów i napojów barwiących zęby (kawa, herbata, czerwone wino ,buraki ,wiśnie, ) gdyż zęby są narażone na ponowne wchłanianie barwników. Osoby palące powinny zrezygnować z palenia co najmniej dwie doby po zabiegu .Przez dobę po zabiegu należy unikać spożywania kwaśnych oraz bardzo gorących i zimnych pokarmów i napojów ze względu na mogącą wystąpić przejściową nadwrażliwość pozabiegową. Aby utrzymać jak najdłużej efekt wybielania zębów należy regularnie usuwać złogi nazębne ,dbac o higienę jamy ustnej ,zminimalizować spożycie płynów i pokarmów zawierających barwniki oraz palenie tytoniu. Brak zastosowania się do powyższych zaleceń może spowodować utratę oczekiwanego efektu wybielania zębów.

Zalecenia po leczeniu kanałowym.

  1. Powstrzymać się od spożywania pokarmów dopóki działa znieczulenie.
  2. Ząb leczony kanałowo może być wrażliwy ,tkliwy przez parę dni po zabiegu . Zwykle po paru dniach po zabiegu objawy te ustępują samoistnie . W razie potrzeby można zażyć leki przeciwzapalne .
  3. Jeśli ząb został zabezpieczony opatrunkiem czasowym proszę do następnej wizyty unikać gryzienia tym zębem .
  4. W przypadku obrzęku skontaktować się z gabinetem.
  5. Każdy ząb po leczeniu kanałowym powinien być docelowo zaopatrzony protetycznie ( korona porcelanowa) co zmniejsza ryzyko złamania zęba.

Zalecenia dla pacjentów otrzymujących ruchome protezy stomatologiczne

Proteza zębowa jest ciałem obcym toteż w początkowym okresie może wywołać objawy nietolerancji ( zwiększone wydzielanie śliny, odruch wymiotny , odczucie braku smaku, trudności z mówieniem ,odczucie bólu). Objawy te ustępują stopniowo w procesie adaptacji protez.

W przypadku dolegliwości bólowych pacjent zgłasza się do gabinetu na korektę protez. Przed wizytą należy przez parę godzin użytkować protezę aby lekarz mógł zlokalizować przyczynę dolegliwości.

Proces adaptacji trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Bardzo wiele zależy od samego pacjenta, jego nastawienia , woli przezwyciężenia trudności, cierpliwości i przestrzegania zaleceń lekarza.

Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej i pielęgnacja protez, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecana jest myjka ultradżwiękowa i proszek firmy ROCO do protez.

W przypadku uszkodzenia protezy należy się zgłosić jak najszybciej do lekarza, nie używać uszkodzonej protezy, nie próbować naprawiać samemu !!!

Protezy nieużywane przez dłuższy okres, nie nadają się do dalszego użytkowania.

Protezy należy wymieniać na nowe co 5 lat, chyba , że lekarz zaleci inaczej.

Protezy wykonane w naszym gabinecie obejmuje roczna gwarancja !!!