Leczenie kanałowe

Mikrosilnik endodontyczny – leczenie kanałowe

Najczęstszą przyczyną wizyty w gabinecie stomatologicznym jest ból zęba. Symptomy bólu w częstych przypadkach wskazują na konieczność kanałowego leczenia zęba.

Kanałowe leczenie, zwane inaczej endodontycznym polega na usunięciu miazgi, czyli tkanki w kanałach zęba i zastąpieniu jej materiałem wypełniającym. Miazga jest tkanką z nerwami i naczyniami krwionośnumi, które odżywiają ząb. Toksyny bakteryjne nieleczonej głębokiej próchnicy doprowadzają do stanu zapalnego, którego objawiem może być ból, w stanie przewlekłego zapalenia miazgi może przebiegać bez żadnych objawów, ewentualnie z krótkotrwałymi dolegliwościami bólowymi, które zazwyczaj ustępują.

  Obecne metody pozwalają na leczenie kanałowe zęba na jednej wizycie. Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Leczenie kanałowe zęba polega na: usunięciu zakażonej miazgi z kanałów i komory zęba, zmierzenie długości kanałów endometrem Raypex 5 i kontrola RTG cyfrowa Gendex, poszerzeniu silnikiem endodontycznym kanałów i płukaniu płynami odkażającymi,
wypełnieniu kanałów korzeniowych Pastą AH+ i Gutaperką. Silnik endodontyczny X-smart Plus firmy Densply.